Boys Track and Field Roundup: Clear Creek Amana Wins Second Consecutive WAMAC Title
Your Prep Sports
Last year Clear Creek Amana won the first WAMAC Conference title in program history.
On Thursday the Clippers ran it back.
Clear Creek Amana won six events and edged Benton Community by a single point to win back-to-back WAMAC Conference titles on Thursday at Dyersville Beckman High School.
The Clippers double scored in four individual events, won four relays and were third in two others while finishing with 107 points to edge Benton Community.
Solon was third with 98 points followed by Marion with 88 points and Mount Vernon with 74 points.
Ben Swails won the long jump with a leap of 21-2 ¾ and Harrison Rosenberg won the 110 hurdles in 14.92 to pace the Clippers.
Gavin Zillyette added a runner-up finish in the 400 hurdles in 57.85.
Clear Creek Amana did much of its damage in the relays winning the shuttle hurdle, sprint medley, distance medley and 4×100.
The Clear Creek Amana shuttle hurdle team of Swails, Marcus Lang, Andrew Schlemme and Rosenberg won in 1:01.08 and the foursome of Ethan Pegump, Rosenberg, Gage Freeman and Zillyette won the sprint medley in 1:35.39.
Ben Swails, Freeman, Keyan Gisleson and Zillyette won the distance medley in 3:40.54 and Rosenberg, Swails, Nick Johnson and Freeman won the 4×100 in a new school-record time 43.35.
Freeman was third in the 200 for Clear Creek Amana and the Clippers finished third in both the 4×200 and 4×400 relays.
Solon got an individual title from Jeremy Bachus in the 400 and a runner-up finish from Brady Mullen in the 110 hurdles on its way to a third-place team finish.
Bachus won the 400 in 50.51 and Mullen was second in the 110 hurdles in a time of 15.42.
Solon was also runner-up in the 4×400 relay and third in both the shuttle hurdle and distance medley.
Adam Smith was third in the discus and Oaken Foster was third in the 400 hurdles for the Spartans.
WAMAC Conference Meet
At Dyersville Beckman
Team scores – 1. Clear Creek Amana 107; 2. Benton Community 106; 3. Solon 98; 4. Marion 88; 5. Mount Vernon 74; 6. Williamsburg 64; 7. Center Point-Urbana 61; 8. Maquoketa 38; 8. South Tama 38; 10. Vinton-Shellsburg 29; 11. Independence 27; 12. Dyersville Beckman 9; 13. West Delaware 2
Event winners; area placewinners – 1.
Long jump – 1. Ben Swails (CCA) 21-2 ¾; 5. Owen Rosenberg (CCA) 19-5; 6. Brett White (SOL) 18-10; 8. Parker Pentico (SOL) 18-9
High jump – 1. Derek Weisskopf (WIL) 6-6; 4. Oaken Foster (SOL) 5-10
Shot put – 1. Jake Sidles (IND) 48-7 ½
Discus – 1. Collin Grau (MAQ) 150-9; 3. Adam Smith (SOL) 148-0; 4. Ben Kampman (SOL) 146-2; 6. Tommy Morlan (CCA) 132-2; 8. Landon Prince (CCA) 127-9
100 – 1. Alex Mota (CCA) 11.12; 7. Blake Timmons (SOL) 11.76
200 – 1. Sam Wallace (BC) 22.34; 3. Gage Freeman (CCA) 22.79; 7. Blake Timmons (SOL) 23.49
400 – 1. Jeremy Bachus (SOL) 50.51; 7. Cash Jensen (CCA) 53.94
800 – 1. Tommy Tyynismaa (ST) 159.7; 4. Michael Yeomans (SOL) 2:03.62; 7. Isaac Sorensen (CCA) 2:06.58
1,600 – 1. Shane Erb (MAR) 4:26.41; 5. Michael Yeomans (SOL) 4:51.07
3,200 – 1. Shane Erb (MAR) 9:43.01; 6. Peyton Stadler (CCA) 10:34.29; 7. Brick Kabela (SOL) 10:37.71
110 hurdles – 1. Harrison Rosenberg (CCA) 14.92; 2. Brady Mullen (SOL) 15.42; 5. Andrew Schlemme (CCA) 16.21; 7. Nash Kotar (SOL) 16.37
400 hurdles – 1. Colin Buch (BC) 57.07; 2. Gavin Zillyette (CCA) 57.85; 3. Oaken Foster (SOL) 59.83; 4. Keenan Kruse (SOL) 1:00.87; 5. Keyan Gisleson (CCA) 1:01.07
Shuttle hurdle relay – 1. Clear Creek Amana (Ben Swails, Marcus Lang, Andrew Schlemme, Harrison Rosenberg) 1:01.08; 3. Solon (Nash Kotar, Charlie Brandt, Cole Carney, Brady Mullen) 1:04.14
Sprint medley relay – 1. Clear Creek Amana (Ethan Pegump, Harrison Rosenberg, Gage Freeman, Gavin Zillyette) 1:35.39; 7. Solon (Trin Eidahl, Jacob Timmons, Jeremy Bachus, Austin Knight) 1:37.72
Distance medley relay – 1. Clear Creek Amana (Ben Swails, Gage Freeman, Keyan Gisleson, Gavin Zillyette) 3:40.54; 3. Solon (Grant Gerdin, Parker Pentico, Rhett Mesch, Michael Yeomans) 3:45.8
4×100 – 1. Clear Creek Amana (Harrison Rosenberg, Ben Swails, Nick Johnson, Gage Freeman) 43.35; 5. Solon (Blake Timmons, Trin Eidahl, Austin Knight, Michael Pipolo) 44.67
4×200 – 1. Benton Community 1:30.3; 3. Clear Creek Amana (Jackson Schmidt, Eston McAlpin, Nick Johnson, Reece Hoffman) 1:32.32; 6. Solon (Blake Timmons, Trin Eidahl, Michael Pipolo, Austin Knight) 1:32.95
4×400 – 1. Mount Vernon 3:26.33; 2. Solon (Austin Knight, Jeremy Bachus, Rhett Mesch, Jacob Timmons) 3:28.85; 3. Clear Creek Amana (Gavin Zillyette, Cash Jensen, Keyan Gisleson, Cale Berry) 3:29.07
4×800 – 1. South Tama 8:20.63; 6. Solon (Grant Bumsted, Ty Becicka, Quinn Felderman, Wyatt Applegarth) 8:40.62; 7. Clear Creek Amana (Cash Jensen, Isaac Sorensen, Cameron Kimm, Jamie Hayes) 8:40.9
Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by donating.