Girls Track Roundup: City High FInishes Runner-up at MVC Valley Division Meet
Your Prep Sports
City High got an individual title from Caroline Schaeckenbach in the 400 hurdles on its way to a runner-up finish at the Mississippi Valley Conference Valley Division meet on Friday at Cedar Rapids Prairie.
Cedar Falls won the team title with 170 points while City High was second with 101 followed by Dubuque Senior with 99 and Dubuque Hempstead with 76.
City High finished runner-up in the shuttle hurdle, sprint medley, 4×200 and 4×400 relays and got individual runner-up finishes from Ayana Lindsey in the long jump and Alia Vanderhoef in the high jump.
Schaeckenbach was the Little Hawk’s lone champ, winning the 400 hurdles in 1:05.81 and the sophomore also added a third-place finish in the 100 hurdles.
Mississippi Valley Conference Valley Division
At Cedar Rapids Prairie
Team scores – 1. Cedar Falls 170; 2. City High 101; 3. Dubuque Senior 99; 4. Dubuque Hempstead 76; 5. Cedar Rapids Prairie 75; 6. Cedar Rapids Kennedy 49; 7. Cedar Rapids Washington 19
Individual Results
(Top 3 Finishers; Area Placewinners)
100 – 1. Janyla Hoskins (DH) 12.6; 2. Maddie Andorf (CRP) 12.76; 3. Stevie Lambe (DS) 12.82; 4. Emma Clark (ICH) 12.84
200 – 1. Stevie Lambe (DS) 26.04; 2. Auriona Kimbrough (CF) 26.46; 3. Emma Cooper (ICH) 26.81
400 – 1. Stevie Lambe (DS) 59.7; 2. Mackenzie Michael (CF) 1:01.23; 3. Tiara Green (ICH) 1:02.39; 4. Ayana Lindsey (ICH) 1:02.4
800 – 1. Lauren Miller (DS) 2:28.35; 2. Caroline Ross (CF) 2:28.9; 3. Mia Rampton (DS) 2:28.99; 5. CeCe Kelly-Harvey (ICH) 2:29.43
1,500 – 1. Mackenzie Michael (CF) 4:56.66; 2. Claire Edmondson (DS) 4:56.67; 3. Hannah Brown (DH) 5:01.55
3,000 – 1. Reagan Gorman (CRW) 10:50.16; 2. Laurdyn Meyer (CRP) 11:07.19; 3. Isabelle Gorton (DS) 11:14.57; 6. Amelia Morrow (ICH) 11:27.69
100 hurdles – 1. Sydney Davis (CF) 15.53; 2. Natalie McAllister (CRK) 15.78; 3. Caroline Schaeckenbach (ICH) 15.79; 6. Jordan Sekafetz (ICH) 16.79
400 hurdles – 1. Caroline Schaeckenbach (ICH) 1:05.81; 2. Sydney Davis (CF) 1:05.85; 3. Ashley Donovan (DS) 1:11.35; 6. Jae Dancer (ICH) 1:13.05
Sprint medley relay – 1. Cedar Falls 1:52.83; 2. City High (Emma Clark, Emma Cooper, Tiara Green, Ayana Lindsey) 1:53.16
Distance medley relay – 1. Cedar Rapids Kennedy 4:24.4; 2. Cedar Falls 4:25.72; 3. Cedar Rapids Prairie 4:26.39
Shuttle hurdle relay – 1. Cedar Falls 1:07.36; 2. City High (Jordan Sekafetz, Kate Swenning, Jae Dancer, Caroline Schaeckenbach) 1:08.44
4×100 – 1. Cedar Falls 49.91; 2. Dubuque Hempstead 51.19; 3. Cedar Rapids Prairie 51.23; 4. City High (Emma Clark, Emma Cooper, Tiara Green, Azzura Sartini-Rideout) 51.25
4×200 – 1. Cedar Falls 1:45.52; 2. City High (Emma Clark, Emma Cooper, Azzura Sartini-Rideout, Ella Cook) 1:49.35; 3. Dubuque Hempstead 1:50.12
4×400 – 1. Cedar Falls 4:08.16; 2. City High (Kinsee Brands, CeCe Kelly-Harvey, Caroline Schaeckenbach, Ayana Lindsey) 4:09.84; 3. Dubuque Hempstead 4:17.71
4×800 – 1. Dubuque Senior 9:46.23; 2. Cedar Rapids Kennedy 10:03.27; 3. City High (Anna Lindower, Kinsee Brands, Lillian Reynolds, CeCe Kelly-Harvey) 10:03.7
Long jump – 1. Emerson Green (CF) 17-6 ½; 2. Ayana Lindsey (ICH) 16-8; 3. Lily Becker (CF) 16-0; 5. Ella Cook (ICH) 15-5 ½
High jump – 1. Auriona Kimbrough (CF) 5-3; 2. Alia Vanderhoef (ICH) 5-2; 3. Sabrina Leistikow (CF) 5-1;
Shot put – 1. Tonee LaFayette (DS) 38-9; 2. Madison Fleckenstein (DH) 35-1 ½; 3. Allison Flanscha (CF) 35-0
Discus – 1. Tonee LaFayette (DS) 102-2; 2. Madison Fleckenstein (DH) 98-2; 3. Kaitlyn Gammon (CRP) 97-8
West Branch 8th, Regina 9th at RVC Meet
West Branch finished eighth and Regina was ninth at the River Valley Conference meet on Friday in West Liberty.
North Cedar won the team title with 125.5 points while last year’s champion Cascade was second with 109 points. Monticello was third with 95 points followed by Mid-Prairie with 92, Tipton with 59.5 and Northeast with 57.
West Branch finished with 38.5 points and Regina had 37 points.
Sophomore Jaylen Votroubek won the 400 hurdles in 1:08.79 to lead West Branch while the 4×200 relay team of Votroubek, Sasha Koenig, Tatum Koenig and Kaiya Luneckas was second in 1:52.4.
Jaedynn Evans placed third in the 100 in 13.31 and added a fourth-place finish in the high jump clearing 5-2 to lead Regina.
Evans also ran on the Regals 4×100 relay team that placed third in 52.49 while Ellie Gahan added a third-place finish in the 400 hurdles.
River Valley Conference
At West Liberty
Team scores – 1. North Cedar 125.5; 2. Cascade 109; 3. Monticello 95; 4. Mid-Prairie 92; 5. Tipton 59.5; 6. Northeast 57; 7. Camanche 42; 8. West Branch 38.5; 9. Regina 37; 10. Bellevue 33; 11. Wilton 32.5; 12. Durant 17; 13. West Liberty 3
Individual Results
(Top 3 Finishers; Area Placewinners)
100 – 1. Grace Proesch (NC) 12.89; 2. Alecca Gray (NE) 13.24; 3. Jaedynn Evans (ICR) 13.31
200 – 1. Grace Proesch (NC) 26.36; 2. Rachel Trumm (CAS) 26.96; 3. Alecca Gray (NE) 27.39
400 – 1. Grace Proesch (NC) 59.25; 2. Cassie Cox (NC) 1:00.14; 3. Anna Hostetler (MP) 1:00.9
800 – 1. Anna Hostetler (MP) 2:20.12; 2. Marie Hostetler (MP) 2:24.5; 3. Paige Holub (MON) 2:26.11;
1,500 – 1. Anna Hostetler (MP) 4:50.43; 2. Marie Hostetler (MP) 4:52.58; 3. Paige Holub (MON) 5:02.37
3,000 – 1. Marie Hostelter (MP) 10:59.3; 2. Anna Hostetler (MP) 10:59.49; 3. Madeline Rhomberg (CAS) 11:13.97
100 hurdles – 1. Linsey Ford (WIL) 16.27; 2. Gabby Guilford (MON) 16.52; 3. Alecca Gray (NE) 16.55;
400 hurdles – 1. Jaylen Votroubek (WB) 1:08.79; 2. Tessa Fields (NC) 1:09.47; 3. Annie Gahan (ICR) 1:10.47
Sprint medley relay – 1. Cascade 1:53.01; 2. Regina (Jessica Hunter, Madeline Adam, Jaedynn Evans, Annie Gahan) 1:54.95; 3. North Cedar 1:55.55; 5. West Branch (Autumn Kolpin, Nikki Henson, Sasha Koenig, Kaiya Luneckas) 1:59.03
Distance medley relay – 1. Mid-Prairie 4:22.47; 2. Cascade 4:27.69; 3. North Cedar 4:30.83
Shuttle hurdle relay – 1. Monticello 1:09.5; 2. North Cedar 1:09.62; 3. Cascade 1:10.51; 4. West Branch (Jaylen Votroubek, Aubrey Baylor, Tatum Koenig, Kaiya Luneckas) 1:10.65; 7. Regina (Emma Sueppel ,Annie Gahan, Olivia Clark, Abby Clark) 1:19.3
4×100 – 1. Monticello 51.8; 2. North Cedar 52.2; 3. Regina (Jessica Hunter, Annie Gahan, Madeline Adam, Jaedynn Evans) 52.49
4×200 – 1. Cascade 1:51.31; 2. West Branch (Jaylen Votroubek, Sasha Koenig, Tatum Koenig, Kaiya Luneckas) 1:52.4; 3. Tipton 1:54.22
4×400 – 1. North Cedar 4:06.6; 2. Monticello 4:13.3; 3. Tipton 4:15.22; 5. West Branch (Tatum Koenig, Sasha Koenig, Kaiya Luneckas, Jaylen Votroubek) 4:17.5; 8. Regina (Kate Milder, Abby Clark, Emma Sueppel, Carrigan O’Connor) 4:39.46.
4×800 – 1. Monticello 10:08.52; 2. Cascade 10:33.61; 3. Mid-Prairie 10:36.3; 6. Regina (Kate Milder, Annabelle Stimmel, Annalee Bartels, Mary Catherine Graff) 11:18.93
Long jump – 1. Emmy Seeser (CAM) 15-6 ¾; 2. Jordan Simon (CAS) 15-4 ¼; 3. Amorae Myers (DUR) 15-4; 6. Sasha Koenig (WB) 15-1 ¼;
High jump – 1. Gabby Guilford (MON) 5-4; 2. Darby Hawtrey (NC) 5-4; 3. Becca Schroeder (BEL) 5-2; 4. Jaedynn Evans (ICR) 5-2; 5. Chyna Young (WB) 5-0; 8. Mikayla Prusha (WB) 4-10
Shot put – 1. Jamie Kofron (TIP) 43-2 ¾; 2. Claire Abbot (NE) 37-3; 3. Nicole Sander (NC) 37-2 ¼;
Discus – 1. Jamie Kofron (TIP) 139-7; 2. Shayla Oster (BEL) 124-5; 3. Nicole Sander (NC) 113-0